Yer Fıstığı Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
05 Temmuz 2024

Yer Fıstığı Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yer Fıstığı Yağı

Yer fıstığı yağı, açık sarı renkte ve berrak bir görünümde olup, kendine özgü bir tat ve kokuya sahiptir. Pamuk yağı ile karşılaştırıldığında, fosfolipid ve yağ dışı maddeler bakımından oldukça düşük değerlere sahip olduğundan rafine edilmesi oldukça kolaydır. Yüksek oranda oleik asit içermediği için hem fiziksel hem de besin değeri açısından diğer bitkisel yağlar arasında zeytinyağına en yakın yağ olarak kabul edilir.

Yer Fıstığı Yağının Faydaları Nelerdir?

  • İçeriğinde bulunan tekli doymamış yağ asitleri sayesinde kötü kolesterol oranını düşürürken iyi kolesterol seviyesini yükseltir. Bu özelliği sayesinde dolaşım ve kalp sağlığı için önemli faydalar sunar.
  • İnsana kuvvet ve zindelik verir. Hormonların işleyişini düzenleyerek cinsel gücü artırır.
  • Mide problemleri yaşayanlar için; yanma, ekşime ve gastrit rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Şeker hastalığı olan kişilerde kandaki şeker oranını dengeler ve destekleyici özellik taşır.
  • Sindirim sistemini dengede tutar, kabızlığı önler ve hazmı kolaylaştırır.
  • Çocukların kas ve kemik gelişiminde oldukça faydalıdır. A, B, E ve B6 vitaminleri ile omega-6 yağ asitleri açısından zengin bir bitkisel yağdır.
  • Özellikle çocukların bedensel ve zihinsel yorgunluklarını gidermede yardımcı olur. Beyin fonksiyonlarını iyileştirerek öğrenmeyi kolaylaştırır.
  • Vücudu kalın bağırsak, prostat ve meme kanserine karşı korur.
  • Metabolizmayı hızlandırarak iştah kontrolüne yardımcı olur ve bu özelliği ile kilo vermek isteyenler tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Yer Fıstığı Yağı Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yer fıstığı yağının yan etkileri oldukça azdır, ancak aşırı ve uzun süreli kullanımlarda bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Bu yağ dikkatli tüketildiğinde faydalı olabileceği gibi, bilinçsiz tüketildiğinde damar sertliği, damar tıkanıklığı ve kolesterolün yükselmesi gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca aşırı kilo almaya da neden olabilir. Yer fıstığı yağı, kızartma için ne kadar uygun olsa da, kolza ve zeytinyağına oranla daha uygun bir içeriğe sahip olmasına rağmen uzun süre yüksek ısıya maruz kaldığında önemli yağ asitlerini kaybedebilir. Bu nedenle, yer fıstığı yağının soğuk tüketilmesi sağlık açısından daha faydalıdır.

Ekstra Bilgiler

Yer fıstığı yağı, yemeklere lezzet katmasının yanı sıra cilt bakımı ve masaj yağı olarak da kullanılabilir. E vitamini açısından zengin olduğu için cildi nemlendirir ve cilt elastikiyetini artırır. Ayrıca antioksidan özellikleri sayesinde cildi serbest radikallerden korur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yer Fıstığı Nasıl Ekilir?

Yer Fıstığı Nasıl Ekilir?

Haber Bülteni

Güncel

Fıstık Ezmesi Kaç Kalori?

Fıstık Ezmesi Kaç Kalori?

Güncel

Kaju Fıstığı Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kaju Fıstığı Ağacı Türleri ve Özellikleri