Yer Fıstığı Nasıl Ekilir?
08 Temmuz 2024

Yer Fıstığı Nasıl Ekilir?

Yer Fıstığı Ekimi

Yer Fıstığı Üretiminin Önemi

Ülkemiz, yer fıstığı üretiminde önemli bir konuma sahiptir. Yer fıstığı, kabuklu ve kabuksuz olarak satışa sunulmakta ve çay saatlerinin vazgeçilmez kuru yemişlerinden biri olarak tercih edilmektedir. Türkiye üretiminin yaklaşık %81'i Çukurova Bölgesi'nde gerçekleştirilmektedir. Bu bölge, Adana, Osmaniye, Hatay ve İçel şehirlerini kapsamaktadır. Yer fıstığı, buğdaydan sonra ikinci büyük öneme sahiptir, çünkü azotça zengin bir tarla bırakır.

Tohum Seçimi ve Toprak Hazırlığı

Yer fıstığı ekimine başlamadan önce tohumun kalitesine dikkat edilmelidir. Üretimde kullanılacak tohumların kalitesinin çok iyi olması gerekmektedir. Ülkemizde uygun kalitede yer fıstığı tohumlarının üretimi yeterli düzeyde yapılmamaktadır. Çiftçiler genellikle kendi mahsullerinden elde ettikleri tohumları kullanmaktadır. Ekilecek alan, önceden ekilmiş ve hasat edilmiş üründen sonra 20-25 santimetre derinlikte pullukla sürülmelidir. Bu işlem sonbaharda yapılmalıdır, çünkü yer fıstığı ana ürün olarak dikilmektedir.

Gübreleme ve Ekim

Gübreleme işlemi ekim esnasında mibzer ile yapılmayacaksa, ekim öncesinde tarlaya serpilmelidir. Tarlaya serpilecek gübre oranı 4-6 kilogram arasında olmalıdır ve bu gübre saf azotlu ve temiz olmalıdır. Eğer ekim yapılacak alanlarda bakteri aşılaması yapılmıyorsa, bu oran 20 kilograma kadar çıkarılabilir. Verimi artırmak için ekim sırasında fosforlu gübre kullanılması önerilir, çünkü yer fıstığı bitkisi büyüme döneminde topraktan çok miktarda fosfor almamaktadır.

Toprak ve İklim Şartları

Yer fıstığı bitkisi sıcak ve güneşli iklimleri sever. Yetiştirilme süresi sıcaklık arttıkça azalmaktadır. Yer fıstığı için toprak seçimi çok önemlidir. Kalsiyum ve organik madde açısından zengin, drenajı iyi olan gevşek yapılı topraklar yer fıstığı için idealdir. Killi topraklar yer fıstığı yetiştirilmesi için uygun değildir ve ürün verimini düşürür. Ayrıca taşlı topraklar da köklerin toprağa girmesini zorlaştırır. Durgun ve taban suyu yüksek tarlalarda mahsul az olur.

Sulama ve Bakım

Yer fıstığının su gereksinimi, sulama şartlarına, iklime ve bulunulan yere göre değişiklik göstermektedir. Bitkinin yaprakları açık yeşil değilse, suya ihtiyacı olduğunu gösterir. Yer fıstığı için en uygun sulama metodu yağmurlama şeklinde yapılmalıdır, ancak salma sulama yöntemi de yaygın olarak kullanılmaktadır. Yer fıstığı çabuk büyüyen bir bitki olduğundan bakımına geç kalınmamalı ve erken yapılmalıdır. Yabancı otlar temizlenmeli ve toprağın gevşetilmesi için çapalama yapılmalıdır.

Hasat ve Toplama

Yer fıstığının hasat zamanı, bitkilerin yaprakları sarardığında ve oluşan kapsüllerin içi dolup tanelerin pembe renk aldığı dönemde başlamaktadır. Hasat işlemi, yer fıstığını toplamak için uygun aletlerle yapılabileceği gibi elle veya kürekle de yapılabilir.

Özet ve Sonuç

Yer fıstığı ekimi, doğru tohum seçimi, uygun toprak hazırlığı, gübreleme, sulama ve bakım işlemleri ile yüksek verim sağlanabilir. Ülkemizin önemli tarım ürünlerinden biri olan yer fıstığı, doğru yetiştirme teknikleri ile üreticilere yüksek kazanç sağlayabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fıstık Kaç Kalori?

Fıstık Kaç Kalori?

Haber Bülteni