Çam Fıstığı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
26 Haziran 2024

Çam Fıstığı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Çam Fıstığı Yetiştiriciliği

Çam fıstığı, Akdeniz iklimi ve Kuzey Anadolu'da yetiştirilen bir ağaç türüdür. Batı Anadolu bölgesinde daha yaygın olarak yetiştirilir. Ülkemizde özellikle Muğla, Aydın, Bergama ilçesine bağlı Kozak ve Ayvalık'ta geniş ormanlık alanlarda bulunur. Portekiz ve İtalya gibi ülkelerde de üretimi oldukça değerlidir. Çam fıstığı ağaçları, şemsiye şeklinde 15-25 metreye kadar uzayabilir ve 150 yıla kadar yaşayabilirler. Bu ağaçlar, 8-9 yaşına geldiğinde kozalak üretmeye başlar. Meyveler yani kozalaklar, 10-15 yaşına geldiğinde toplanmaya başlanır. Çam fıstığı, oldukça besleyici bir gıdadır ve ezilip bala karıştırıldığında vücuda kuvvet verir.

Çam kozalağı üretimi önceki yıllara göre giderek artmaktadır. Ancak iklim değişikliği nedeniyle verimde düşüşler gözlemlenmiştir. Türkiye'de Orman Bakanlığı, çam fıstığı ağaçlarını kendi mülkiyetinde veya arazilere dikerek yetiştirir.

Çam Tohumu Nasıl Ekilir ve Yetiştirilir?

Çam fıstığı tohumları, 20 derece suda 2 gün bekletilir. Ekilecek toprağın yumuşak olması gereklidir. Çatlayan tohumlar, küçük plastik bardaklara dik şekilde 1 cm derinliğe dikilir. Çam fidesi günlük püskürtme sulama ile sulanır; normal sulama yapılmaz. Tohumlar, 15 gün içinde çimlenir ve çimlenen fidecikler büyük saksılara aktarılır. Saksıdaki fideler aşırı güneşten korunur ve gölgede büyütülür. Bir yaşına gelen fideler, istenilen alana dikilmek için saksılar yanlardan dikine kesilir ve toprakla beraber çıkarılır. Çam fidesi, toprak arasında kanaatkârdır. Kumlu, gevşek ve taze balçıklı topraklar gelişmesi için en uygunudur. Mart ve Nisan aylarında doğaya geçiş yaptırılır. Ekilen fidelerin dipleri ilk yıllarda çimlerden temizlenir ve çapalama yapılır. 20-25 yaşına gelen ağaçlardan yaklaşık 130 kilogram kozalak elde edilebilir ve bu kozalağın 7-8 kilogramı iç fıstık verir. Çam ağaçlarından 70-80 yaşına kadar fıstık toplanabilir. Çam fıstığı, sağlık açısından oldukça değerlidir.

Çam Fıstığında Bulunan Vitaminler

Çam fıstığının 100 gramında 580 kalori bulunmaktadır. İçerisinde yağ, protein, karbonhidrat, C vitamini, B1 ve B2 vitaminleri ile doymamış yağ asitlerinden linoleik asit ve oleik asit bulunur.

Çam Fıstığının Şifalı Olduğu Hastalıklar

Çam fıstığı, zehirlenmelere karşı panzehir olarak kullanılabilir. Anemi ve tüberküloz hastalığının gelişmesini önlemeye yardımcı olur ve romatizma, siroz, 12 parmak bağırsağı, yüksek tansiyon ve damar tıkanıklığına iyi gelir. Bronşiti önler, ruhsal çöküntüyü tedavi eder ve cinsel isteği artırır. Çam fıstığı, Türk mutfağında helva, pilav ve dolmalarda kullanılan bir meyvedir. Çam fıstığı yağı, sebze yemeklerinde, mayonez ve margarin yapımında, tatlılarda ve kozmetik ürünlerde de kullanılır. Her derde deva olarak bilinir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

1 Avuç Fıstık Kaç Kalori?

1 Avuç Fıstık Kaç Kalori?

Antep Fıstığı Nasıl Kavrulur?

Antep Fıstığı Nasıl Kavrulur?

Haber Bülteni